

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Technology | SMPS |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Output Power | 100–500 W |
| Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Backup Type | With Battery |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Communication | RS485 |
| Redundancy | N |
24V Power Supply for use during mains loss.
Use with 400V A1000, L1000A, T1000A, U1000, D1000 and R1000 Inverter Drives (230V versions use PS-A10LB).
Input: 400V AC
Output: 24V DC
Manufactured by Yaskawa
Manufacturers Part number: PS-A10HB

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | GA700 |
| Power Rating | 3.7 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Usage | For Industrial Machinery |
| Power | 5 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Model Name/Number | GA700 |
| Input Phase | 3 Phase |
| Control Mode | Vector Control |
| Motor Power | 7.5 HP |
Unicorn Controls are providing an extensive series of Yaskawa GA700 AC Drive. Our Yaskawa GA700 AC drives are developed employing the industry allowed material which is obtained from top retailers of market. Yaskawa GA700 AC Drive are very energy saving drives, Yaskawa GA700 AC Drives are easy to install as well as programming. Furthermore, experts also test this drive on varied industry standards. Beside this, patrons can avail this drive from us in diverse configurations at nominal price.
Unicorn controls is Yaskawa GA700 Authorized Dealer and Distributor in India
Yaskawa AC Drive Basic models given Below:
1. Yaskawa J1000 AC Drive: 1/5hp to 7.5hp this models is used in V/F application, compact size, low cost, Application: Pump, Fan, Conveyor, Grinder etc.
2. Yaskawa V1000 AC Drive: V1000 mode is basically Vector drive used for high torque application, available from 1hp to 25hp
Application: Lift, Hoist, Spindle, Fan, Pump, Extruder, Conveyor etc.
3. Yaskawa A1000 AC Drive: A1000 model is universal model and it can be used in any type of application like Fan, Pump, Blower, Lift, Hoist, Crane, Extruder, Conveyor etc.
Rating: 1hp- 650hp
4. YASKAWA GA700 AC Drive
5. YASKAWA GA500 AC Drive
We supplies Yaskawa GA700 AC drive DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.