

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 1 HP (0.75 kW) |
| Series | FR D700 |
| Rated Voltage | 230 V |
| Ventilation space above and below | yes |
| Surrounding Air Temperature | 50 |
| DC Dynamic Brake | Available |
| Stall Prevention Operation Level | 150% |
| For Use With | Motor |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single phase |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 1 HP (0.75 kW) |
| Series | FR A800 |
| Rated Voltage | 480 V |
| Input Phase | 3 Phase |
| Display | Analog |
| Brand | Mitsubishi |
| For Use With | Motor controlling |
| Surrounding Air Temperature | 50 |
| Frequency | 50Hz |
| DC Dynamic Brake | yes |
Unicorn controls Automation is Leading supplier of
Mitsubisihi FR-A800 Inverter AC Drive. We supplies Mitsubishi AC Drive all models like FR-D700, FR-E700, FR-A500, FR-A700, FR-A840 series drives. Mitsubishi is japnees AC Drives which is widely used in Auto industry. Mitsubishi AC Drive are wide used all kind of application like Fan, Pump, Grinder, CNC, Hoist, Crane, Lift etc.
We are Mitusbishi FR-A800 AC Drive Dealer in Delhi, Noida, Ghaziabad, Faridabad, Gurgaon, Rohtak, Bhahdurgarh, Sonipat, Hisar, Jaipur, Bhiwani, Meerut, Haridwar, Roorkee, Rudrapur, Haldwani, Indore, Bhopal, Jhansi, Kanpur, Bangluru, Hydrabad, Chennai, Vijaywada, Jamshedpur, Cuttak, Ranchi, Patna, Kolkata, Howrah, Guwahati, Sikkim, Manipal, Jammu, Panipat, Ludhiana, Bhatinda, Karnal,

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 5 HP (3.7 kW) |
| Rated Voltage | 460 V |
| Frequency | 50Hz |
| DC Dynamic Brake | Available |
| Stall Prevention Operation Level | 150 |
| Ventilation space above and below | 415 |
| Phase | Three phase |
| Series | FR D700 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 1 HP (0.75 kW) |
| Rated Voltage | 460 V |
| For Use With | Motor Controlling |
| Stall Prevention Operation Level | 150% |
| Surrounding Air Temperature | 50 |
| Phase | Three phase |
| Series | FR D700 |

Product Details:
| Power Rating | 20 HP (15 kW) |
| Series | FR-E740 |
| Rated Voltage | 460 V |
| DC Dynamic Brake | Yes available |
| Stall Prevention Operation Level | 200% |
| Frequency | 50Hz |
| Surrounding Air Temperature | 50 degree |
| For Use With | Motor |
| Ventilation space at sides | 100mm |
| Phase | Three phase |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 5 HP (3.7 kW) |
| Series | FR E800 |
| Rated Voltage | 460 V |
| For Use With | MOTOR |
| Frequency | 50Hz |
| Surrounding Air Temperature | 50 |
| DC Dynamic Brake | YES |
| Phase | Three phase |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Series | FR-D700 |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Brand | Mitsubishi |
| Input Voltage | 415 V |
| Usage | For Fans |
| Power | 2 HP |
| Input Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 0.75kw |
| Material | Plastic |
| Control Mode | V/F Control |
Unicorn Controls deals in Mitsubishi D700 AC Inverter Drive. We are leading Dealer of Mitsubishi VFD AC Drive in Delhi. We are Mitsubishi AC Drive Dealer in Delhi. Mitsubishi Electric AC Drive are very easy to use as well as easy to programming. Mitsubishi AC Drives are very energy efficient VFD. Mitsubishi VFD can use various types of applications in industries. Mitsubishi AC Drives are very easy to programming. Mitsubishi D700 AC Drive is specially designed for conveyor, fan, Pump applications. We are Mitsubishi VFD Dealer and supplier in Delhi. We are Mitsubishi AC Drive Dealer in Delhi. Most food industries using Mitsubishi AC Drives. Mitsubishi AC Drives are very economical AC Drives, which is designed in Japan.
We have complete range of Mitsubishi VFD, we have below models ready stock available
FR-D720S-025-E16
FR-D720S-042-E16
FR-D720S-070-E16
FR-D720S-100-E16
FR-D740-022-E16
FR-D740-036-E16
FR-D740-050-E16
FR-D740-080-E16
FR-D740-120-E16
FR-D740-160-E16
FR-E740-026-E16
FR-E740-040-E16
FR-E740-060-E16
FR-E740-090-E16
FR-E740-120-E16
FR-E740-170-E16
FR-E740-230-E16
FR-E730-300-E16
We are Mitsubishi AC drives dealer in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, meerut, haridwar, IMT Manesar, Gurugram, Hisar, Rohtak, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Series | FR-A700 |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Input Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Control Mode | V/F Control |
| Display | Digital |
| IP Rating | IP20 |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Number | FR-D740 |
Unicorn Controls is dealer/supplier of Mitsubishi A700 AC Drive(VFD) in Delhi. Mitsubishi AC Drives are energy saving drives as compared to other drives. Mitsubishi AC Drive are easy to install as well as programming. Mitsubishi Electric company Japan is well known company in technology. Unicorn control is Mitsubishi authorized AC Drive dealer in India. Mitsubishi AC drive delaer in Delhi, Noida, Ghaziabad, Gurgaon, Faridabad, sonipat, Panipat, Chandigarh, Baddi, Jammu, Ludhiana, Kanpur, meerut, Haridwar, Roorkee, Indore, Bhopal, Allahabad, Jhansi, Gwalior, Hisar, Rohtak, Bhatinda, jaipur, Neemrana, Kotputli, Rewari, Bawal, IMT manear etc.
Mitsubishi Basic models given below
1. Mitsubishi FRD700 AC Drive: 1/2hp- 10hp
2. Mitsubishi FRE700 AC Drive: 1hp to 20hp
3. Mitsubishi FRA840 AC Drive: 1hp to 600hp