

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Resistance | 30 Ω |
| Power Rating | 3 kW |
| Resistance Value | 3.3 Ohm |
| Drive Power Range | 3.7–7.5 kW |
| Resistor Type | Aluminium Housed |
| Protection Level | IP20 |
| Cooling Type | Natural Air |
| Connection Type | Wirewound |
| Country of Origin | Made in India |
Unicorn Controls is leading supplier of Dynamic Braking Resistors and Yaskawa Braking Resistance. We manufacturing Yaskawa AC Drive Braking Resistance for all types of application. Yaskawa Braking resistance widely used in Crane, lift anf hoist application. We supplies Yaskawa Dynamic braking resistance all major ciites in India. We also supplies Yaskawa Dynamic Braking Unit(DBU). We reputed supplier CDBR-4035, CDBR4030, Yaskawa CDBR-4045.
We supplies Yaskawa drives Brake Resistor, Braking Resistance in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Resistance | 10 Ω |
| Power Rating | 2 kW |
| Resistance Value | 10 Ohms |
| Drive Power Range | 0.75–2.2 kW |
| Product Type | Braking Resistance |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Electrical Industry |
| Wattage | 750 W |
| Mounting type | SMD |
| Brand | Yaskawa |
Unicorn Controls is leading supplier of Yaskawa Braking Resistors and Yaskawa Braking Resistance. We manufacturing Yaskawa AC Drive Braking Resistance for all types of application. Yaskawa Braking resistance widely used in Crane, lift anf hoist application. We supplies Yaskawa Dynamic braking resistance all major ciites in India. We also supplies Yaskawa Dynamic Braking Unit(DBU). We reputed supplier CDBR-4035, CDBR4030, Yaskawa CDBR-4045.
We supplies Yaskawa drives Brake Resistor, Braking Resistance in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Power Rating | 1 kW |
| Drive Power Range | 3.7–7.5 kW |
| Resistance | 75ohm |
| Power | 750watt |
| Resistor Type | Aluminium Housed |
| Protection Level | IP20 |
| Cooling Type | Natural Air |
| Mounting Type | Heatsink Mount |
| Application | VFD Braking |
| Input Phase | 2 phase |
Unicorn leading supplier of Fuji Dynamic Brake Resistor. We are supplying Fuji make braking resistance in Delhi from last 10 years. We have large stock Brake resistance. We have braking resistors for all make AC Drives and for all type of application. We have Yaskawa brake resistors, Fuji brake resistors, Schneider Brake resistors, KEB Brake resistors, Inovance AC Drive Braking resistors.
We supplies AC Drive Braking Resistance of all make Delta, Schneidsr, Yaskwa, Fuji, ABB, KEB, Inovance, Danfoss, SEW, DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Power Rating | 200 W |
| Resistance Value | 10 Ohms |
| Resistance | 75 ohm |
| Power | 750 watt |
| Input Phase | 3 phase |
| Range | 750watt |
| Product Type | Aluminium |