

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Series | Kinetix 300 |
| Rated Power | 1 kW |
| Power Rating | 400 W |
| Input Voltage | 220VAC |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Motor Type | PSM |
| Brand | Allen Bradley |
| Torque | 200% |
| Output Power | 1KW |
| Output Current | 6 Amp, 4.5A |
Unicorn Controls is leading supplier of Allen Bradley Kinetix AC Servo Drive. Allen Bradley Kinetix Servo drives are very fine accuracy in running. Allen Bradley servo drives are used in packaging, Cutting machines, and other application. Allen Bradley Servo drives running with very high accuracy. Allen bradley bsic servo drve given belowAllen Bradley AC Servo Drive Kinetix Integrated Motion on EtherNet/IP
Our Kinetix® 5500, 5700, 6500, and 350 Servo Drives connect to and operate with Logix controllers, supporting Integrated Motion on EtherNet/IP™. These drives combine high-performance integrated motion with an open EtherNet/IP network. They can be part of a solution using EtherNet/IP to integrate high-performance servo and AC drives, I/O, smart actuators, and any other EtherNet/IP-connected device.
Allen Bradley
Kinetix 5500 EtherNet/IP
Kinetix 5700 EtherNet/IP Servo Drives
Kinetix 6500 EtherNet/IP
We supplies Allen Bradley kinetix servo drives un DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.