

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Series | FX5U |
| PLC Brand | Mitsubishi |
| No Of I O Points | 32 I O |
| Output Type | Digital |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Input Voltage | 100 240 V AC |
| Communication Port | Rs232 |
| Display Type | LED |
| Dimensions (W x H x D) mm | 20x20x20 |
| Pulse Transmission Output | 200khz |
Unicorn Controls is Authorized Delaer and Distributor of Mitsubishi Melsec FX5U PLC in Delhi NCR. We suppllies all models of Mitsubishi PLC like FX1S, FX1N, FX2N, FX3S, FX3U, FX5U, FX3G, Nexgene 1000, etc. We have ready stock of all model Mitsubishi PLC. Mitsubishi PLC is JAPAN Company is frequently used in Automative industry. Mitsubishi PLC is widely used in all type of machine. Mitsubishi PLC is most reliable PLC as compare to other make PLC. Mitsubishi PLC have large instruction and function. Mitsubishi PLC can be easilty connect with all type of HMI and SCADA system.
We provide Mitsubishi PLC Dealer in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Output Type | Relay |
| Dimensions (W x H x D) mm | 40X60X45 |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24vdc |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | FX1N |
| Controller Type | Compact PLC |
| No Of I O Points | 14 I O |
| Output Type | Relay |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Dimensions (W x H x D) mm | 45X45X50 |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24VDC |
| Allowable Supply Voltage Range | 220VAC |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | FX1N |
| Controller Type | Compact PLC |
| No Of I O Points | 14 I O |
| Output Type | Relay |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24VDC |
| OFF input Sensitivity Current | 01mA |
| Allowable Supply Voltage Range | 220vac |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Output Type | Relay |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24V |
| OFF input Sensitivity Current | 0.1mA |
| Allowable Supply Voltage Range | 220VAC |
| Cycle Time MOV (ns) | 050mS |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Output Type | Relay |
| Dimensions (W x H x D) mm | 50X50X90 |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24VDC |
| Allowable Supply Voltage Range | 220VAC |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | Q Series |
| No Of I O Points | 24 I O |
| Output Type | Relay |
| Input Voltage | 100 240 V AC |
| Communication Port | Ethernet |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Manufacturer Series | MELSEC-Q Series |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24vdc |
| Controller Type | Modular PLC |
| Program Memory | 128 K Steps |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Output Type | Relay |
| Maximum Voltage Drop at ON | 220VAC |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Mitsubishi |
| No Of I O Points | 32 I O |
| Series | Siemens S7 200 |
| Output Type | Relay |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Communication Port | Ethernet, RS232 |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Program Memory | 16 kB |
| Maximum Voltage Drop at ON | 220VAC |
| Allowable Supply Voltage Range | 220VAC |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | FX5U |
| No Of I O Points | 32 I O |
| Output Type | Relay |
| Input Voltage | 100 240 V AC |
| Communication Port | RS485 |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Dimensions (W x H x D) mm | 30X30X45 |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24VDC |
| Allowable Supply Voltage Range | 220VAC |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | FX5U |
| No Of I O Points | 14 I O |
| Output Type | Relay |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Communication Port | RS232 |
| Manufacturer Series | MELSEC-F Series |
| Dimensions (W x H x D) mm | 60X60X45 |
| Maximum Voltage Drop at ON | 24 |
| Allowable Supply Voltage Range | 220VAC |
| Controller Type | Compact PLC |