

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 1 HP |
| Max I O Points | 4 |
| Speed Response Ability | 50 |
| Dynamic Braking Trans | yes |
| High speed models | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Unicorn Controls is authorised dealer and supplier of Delta VFD AC Drive in Delhi. Delta ac drive is most usable VFD Drive in all type of machine like Conveyor, fan, pump, plastik dana, CNC Machine, Delta VFD are most running drive in India. DELTA VFD are very ecnomical and easy VFD ac drive. We provide Delta VFD Repairing Service. We all trained engineers of Delta VFD Drive. We are expert in Delta AC Drive Programming, comissioning and service. We provide very fast service for Delta VFD Drive.
We have available all Models of Delta AC Drive VFD
Delta L Series VFD
Delta EL-Series VFD
Delta EL-W Series VFD
Delta M-Series VFD
Delta E-Series VFD
Delta MS300 Series VFD
Delta C200 Series VFD
Delta C2000 Series VFD
We supplies DELTA VFD AC DRIVE in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 1.5 kW / 2 HP |
| Input Voltage | 415VAC |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | SINEE |
| Motor Power | 1HP |
| Model Name/Number | SINEE EM750 |
| Input Frequency | 50 |
| Output Current | 2.5A |
| Start Up Torque | 200% |
| Control Procedure | VCC |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 1 HP, Single phase |
| Usage | for Pumps |
| Input Voltage | 220 |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Speed Response Ability | 1440 |
| Brand | Delta |
| Model Name/Number | Delta ELW |
| Motor Power | 1HP |
| Power | 2 HP |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Series | MS300 |
| Phase | 3.7 kW, 5.5 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Usage/Application | For Industrial Machinery |
| Power | 2 HP |
| Input Phase | Three Phase |
| Material | Plastic |
| Control Mode | Sensorless Vector |
| Output Power | 2HP |
| Display | Digital |
Unicorn Controls & Automation is authorized dealer & supplier of Delta MS300 VFD AC Drive(VFD) in Delhi. Delta AC Drive VFD is most usable AC Drive in World in industries. Delta is leader in Manufacturing of VFD AC Drives. Delta AC Drive are very economical and easy to program. Delta AC Drives are available for all type of application. We supply Delta VFD AC Drives in India from last 15 years. Delta AC Drives are most popular brand in India among all leading brands. Delta VFD ac Drives are available for all kind of application in different series. Delta VFD AC Drive used in all type of application like, Fan, Pump, Grinder, Conveyor, Lift, Crane, Hoist, CNC Machine, Extruder, Mixer, AHU, HVAC Etc.
Unicorn control supplying all models of Delta VFD AC Drive as given below
Delta VFD EL- Series AC Drive VFD
Delta VFD E- Series AC Drive
Delta VFD B- Series AC Drive
Delta VFD C200- Series AC Drive
Delta VFD C2000- Series AC Drive
Delta MS300 VFD AC Drive
Delta EL-W VFD AC Drive
We supplies DELTA VFD AC drives inDELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Series | C2000 |
| Power Rating | 2 HP |
| Input Voltage | 400 |
| Phase | 3 Phase, Single, Three |
| Motor Power | 2HP |
| Brand | Delta |
| Type Of Drive | Ac Drive |
| Model Name/Number | VFD007EL |
| Input Frequency | 50-60 Hz |
| Display | Digital |
Unicorn Controls is authorised dealer and supplier of Delta C2000 VFD AC Drive in Delhi. Delta ac drive is most usable VFD Drive in all type of machine like Conveyor, fan, pump, plastik dana, CNC Machine, Delta VFD are most running drive in India. DELTA VFD rea very ecnomical and easy VFD ac drive. We provide Delta VFD Repairing Service. We all trained engineers of Delta VFD Drive. We are expert in Delta AC Drive Programming, comissioning and service. We provide very fast service for Delta VFD Drive.
We have available all Models of Delta AC Drive VFD
Delta L Series VFD
Delta EL-Series VFD
Delta EL-W Series VFD
Delta M-Series VFD
Delta E-Series VFD
Delta MS300 Series VFD
Delta C200 Series VFD
Delta C2000 Series VFD
We supplies DELTA VFD AC DRIVE in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.