

Product Details:
| Power Rating (HP) | 1 HP (0.75 kW) |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415V |
| Phase | Three phase |
| Temperature during storage transport | 50 |
| Integrated Brake Chopper | yes |
| Programmable relay outputs | 1 |
| Back Channel Cooling | Cooling fan |
| Twelve Pulse Drive | 1 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 5 HP |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Brand | Danfoss |
| Model Name/Number | FC51 micro |
| Motor Power | 5HP |
| Input Voltage | 220VOLT |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Temperature during storage transport | 50 |
| Integrated Brake Chopper | Available |
| Programmable relay outputs | 1 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Power Rating (HP) | 1 HP (0.75 kW) |
| Input Voltage | 415 Volt |
| Usage | For Industrial Machinery |
| Power | 2 HP |
| Phase | Single phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Danfoss |
| Output Type | Triple |
| Application | Motor speed controlling |
| Input Supply Voltage | 415 V |
Unicorn Controls offer Danfoss Micro AC Drive in Delhi. Danfoss VFD AC Drives are highly Energy saving AC Drives as compare to ohter make AC Drive. Danfoss VFD AC Drive Dealer Distributor supplier in Delhi. Danfoss FC51 Micro VFD drive mostly used in SPM Machine. Danfoss Micro drive is very compatible in space saving . Danfoss Micro VFD drive is also low cost drive. Danfoss VFD AC Drive are suitable for all kind of application. Mostly used in Pump, Fan & HVAC, Conveyor, Grinder, Lift, Hoist, Crane Application. We supplying Danfoss AC Drive Supplier in Delhi NCR Area from last five years. We supply all models of Danfoss AC Drive FC51 Micro drive, Danfoss FC360 AC Drive, Danfoss FC301 AC Drive, Danfoss FC302 AC Drive. We maintain stock of Danfoss AC Drive from 1hp to 30hp regularly. Unicorn Controls is Danfoss AC Drive VFD dealer in Delhi. Danfoss AC Drive are easy to program and installation. We provide all kind of Service for Danfoss AC Drive like Programming, Repairing, Installation, Panel etc.
We supplies Danfoss AC Drive VFD in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Usage | For Industrial Machinery |
| Phase | Three phase |
| Brand | Danfoss |
| Display | Digital |
| IP Rating | IP20 |
| Temperature during storage transport | 50 |
| Integrated Brake Chopper | Inbuilt |
| Model Name/Number | FC360, FC360 VLT |
| Programmable relay outputs | 2 |
| Motor Power | 0.75kW |
Unicorn Controls is Leading supplier of Danfoss VLT FC360 Automation Drive. Unicorn controls supplies all models of Danfoss VFD like FC51 MICRO, FC360 VFD, FC301, FC302, etc. Danfoss VFD most energy efficient VFD in the world. Dnafoss VFD are successfully running in Moisture based condition. Danfoss VFD are frequently used in Packaging, Food & beverages, Process control, Chemical Plants, Plastic industry, Cable manufacturing industry etc. Danfoss AC Drives are very economical.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating (HP) | 2 HP (1.5 kW) |
| Input Phase | Three Phase |
| Usage | For Industrial Machinery |
| Power | 2 HP |
| Input Voltage | 440V |
| Phase | Three phase |
| Brand | Danfoss |
| Temperature during storage transport | 50 |
| Integrated Brake Chopper | YES |
| Programmable relay outputs | 2 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating (HP) | 7.5 HP (5.5 kW) |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 440V |
| Phase | Three phase |
| Series | VLT Micro Drive FC 51 |
| Product Type | AC Drive |
| Enclosure Rating (IP) | IP20 |
| Temperature during storage transport | 50 |
| Integrated Brake Chopper | YES |