

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| output power(KW / HP) | 5.5 kW, 5.5 kW |
| Brand | ABB |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Usage | For Pumps |
| Power | 5 HP |
| Input Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 11kw |
| Control Mode | V/F Control |
| Series | ACS550 |
| Model Name/Number | ACS560 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | ACS150 |
| Power Rating | 5.5KW / 7.5HP |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Phase | Three Phase |
| Material | Plastic |
| Cooling Method | Self |
| IP Rating | IP20 |
| Output Power | 5HP |
| Input Frequency | 50 Hz |
ABB AC Drive ACS550 To boost the productivity of your processes, improve energy efficiency and cut maintenance costs, you can rely on our broad portfolio of low voltage ABB AC drives to deliver just that.
The portfolio covers the complete spectrum of drives. From micro and machinery drives for machine building to industrial drives for controlling processing lines, all the way up to industry specific drives with purpose-designed features and functionality.
ABB drives are available directly from stock or can be built to order to meet more complex requirements. Our life cycle services ensure your processes run exactly as you expect, year after year.
We supplies ABB AC Drive in Delhi, Noida, Gurgaon, Faridabad, Ghaziabad, Meerut, Haridwar, Rudrapur, Pantnagar, Kanpur, Agra, Mathura, Jaipur, Ajmer, Udaipur, Bhilwara, Kota, Sonipat, Panipat, Cahndigarh, Baddi, Solan, Jammu, Ludhiana, Bhatinda, Ahmedabad, Jodhpur, Gandhinagar, Surat, Valsad, Mumbai, Pune, Nashik, Bhosari, Hydrabad, Chennai, Bangluru, Cuttak, Ranchi, Kolkata, Howrah,

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Series | ACS150 |
| Output Power(KW / HP) | 0.75KW / 1HP, 0.75KW / 1HP |
| Input Voltage | 380-480V AC |
| Model Number | ACS355 |
| Phase | Three Phase |
| Frequency Range | Up to 400 Hz |
| Control Method | Sensorless Vector Control |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Output Power(KW / HP) | 7.5KW / 10HP, 7.5KW / 10HP |
| Model Number | ACS580 |
| Ventilation space above and below | 200mm |
| Ventilation space at sides | 200mm |
| Five digital inputs | yes |
| Product Net Length | 350mm |
| Product Net Height | 400mm |
| Product Net Weight | 15kg |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| output power(KW / HP) | 4KW / 5HP, 0.75KW / 1HP |
| Usage | for Pumps |
| Power | 5 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | ABB |
| Model Name/Number | ACS355-03E-08A8-4 |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Start Up Torque | 200% |
| Control Procedure | VC |
| Output Current | 8A |
Unicorn controls is a Leading supplier and dealer of ABB ACS355 VFD AC Drive in Delhi. Unicorn Controls is authorized dealer of ABB ACS355 AC Drives We provide best services after sale of ABB AC Drive. ABB ACS355 AC Drives are frequently used in industry in all kind of application. ABB ACS355 AC Drives are easy in programming and as well as in installation. We provide ABB AC Drive all models in stock. We supplies ABB ACS355 AC Drive in Delhi, Ghaziabad, Faridabad, Gurgaon, Noida, Meerut, Haridwar, Roorkee, Dehradun, Kanpur, Allahabad, Gorakhpur, Pune, Nashik, Bhosari, Mumbai, Hydrabad, Chennai, Banglore, karnataka, Vijaywada, Ranchi, Cuttak, Bhubneshwar, Bhilai, Raipur, Chattishgarh, Jaipur, Ajmer, Bawal, Tonk, Bhatinda, Ludhiana, Ambala, Karnal, Baddi, Solan, Patna etc.
ABB AC Drive have mainly five models
1. ABB ACS150 AC Drive- Available from 1/2 hp to 5 hp
2. ACS355- Available from 1/2 hp to 30hp
3. ACS550- Available from 1hp to 150 hp
4. ACS850- Available form 1hp to 400hp
5. ACS800- Available from 1hp to 500hp
We provide ABB AC Drive in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.