

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Series | A1000 |
| Power Rating | 0.75 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Usage | For Industrial Machinery |
| Power | 5 HP |
| Model Name/Number | A1000 |
| Voltage | 380V AC |
| Control Mode | SVPWM |
| Input Phase | Single, Three Phase |
| Motor Power | 0.5 HP to 7.5 HP |
Unicorn Controls are providing an extensive series of Yaskawa A1000 AC Drive. Our Yaskawa AC drives are developed employing the industry allowed material which is obtained from top retailers of market. Yaskawa AC Drive are very energy saving drives, Yaskawa AC Drives are easy to install as well as programming. Furthermore, experts also test this drive on varied industry standards. Beside this, patrons can avail this drive from us in diverse configurations at nominal price.
Unicorn controls is Yaskawa Authorized Dealer and Distributor in India
Yaskawa AC Drive Basic models given Below:
1. Yaskawa J1000 AC Drive: 1/5hp to 7.5hp this models is used in V/F application, compact size, low cost, Application: Pump, Fan, Conveyor, Grinder etc.
2. Yaskawa V1000 AC Drive: V1000 mode is basically Vector drive used for high torque application, available from 1hp to 25hp
Application: Lift, Hoist, Spindle, Fan, Pump, Extruder, Conveyor etc.
3. Yaskawa A1000 AC Drive: A1000 model is universal model and it can be used in any type of application like Fan, Pump, Blower, Lift, Hoist, Crane, Extruder, Conveyor etc.
Rating: 1hp- 650hp
4. YASKAWA GA700 AC Drive
5. YASKAWA GA500 AC Drive
We supplies Yaskawa AC drive DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.