

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Power Rating | 2 HP / 1.5 kW |
| Current | 4.8A |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Phase | Single Phase & Three Phase |
| Output Type | Triple |
| Brand | Hitachi |
| Input Supply Voltage | 400 V |
| Rated Output Current (A) | 9 A |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Model Number | WJ200 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Series | SJ300 |
| Current | 8A |
| Power Rating | 18.5 kW |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Control Mode | SVPWM, SVC |
| Input Phase | Single Phase & Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Brand | Hitachi |
| Output Type | Triple |
| Model Number | L300 |
Unicorn Controls is Leading supplier of Hitachi L300 AC Drive in India. Hitachi L300 ac drive is available from 1hp to 100hp. Hitachi L300 AC Drive is runing in all type of application. Hitachi Drive can comunicate with all type of like RS 484, PROFIBUS, CC LINK,MODBUS etc. Unicorn Controls is authorized Dealer and distributer of Hitachi Drives in India.
We supplies Hitachi AC drives un DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Series | SJ700B |
| Current | 11A |
| Power Rating | 5 HP / 3.7 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | Hitachi |
| Control Mode | SVPWM |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Phase | Single Phase & Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Number Of Phase | 3 |
Unicorn Controls & Automation Authorized supplier of Hitachi SJ700 VFD AC Drives in India. Hitachi SJ700 AC Drives are very energy saving drives. Hitachi SJ700 AC Drives are very economical in price as well as in Installation. Hitachi SJ700 AC Drive made from very latest technology from Japan. Hitachi SJ700 AC Drive are very easy to install & programming. We representing Hitachi AC Drives in market from last ten years. Our company providing good service & after sales.
Models coming in Hitachi AC Drive giving below:
1. Hitachi WJ200 AC Drive
2. Hitachi NS1E AC Drive
3. Hitachi SJ700 AC Drive
4. Hitachi HH200 AC Drive
5. Hitachi HH100 AC Drive
6. Hitachi HH10 AC Drive
7. Hitachi HH180 AC Drive
8. Hitachi SJ200 AC Drive
9. Hitachi L300 AC Drive
10. Hitachi L200 AC Drive
11. Hitachi SJ300 AC Drive
12. Hitachi Wholesale dealer in India
13. Hitachi SJ700 AC Drive
14. Hitachi Transistor Inverter supplier in India
We supplies HITACHI Drives in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Series | L200 |
| Current | 4.8A |
| Power Rating | 0.4 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Phase | Single Phase |
| Brand | Hitachi |
| Motor Power | 5HP |
| Display | Digital |
| IP Rating | IP20 |

Product Details:
| Series | L200 |
| Power Rating | 1 HP / 0.75 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Usage/Application | Pritning Machine |
| Input Phase | Single Phase |
| Material | Plastic |
| Motor Power | 2HP |
| Control Mode | V/F Control |
| Display | Digital |
| IP Rating | IP20 |
Unicorn Controls is Leading supplier of Hitachi J100 IGBT Inverter in India. Hitachi J100 Inverter drive is most usable Inverter drive in Printing machines. We have large no. of Hitachi Inverter drive in our stock. We have all models of Hitachi J100 Inverter drives. We have also Authorised Hitachi service center in India. Hitachi J100 Inverter drive are very economical for printing application due Communcation with all type of controller
Unicorn Controls & Automation Delhi is Leading supplier and Dealer of Hitachi HH10 AC Drive in India. Hitachi HH10 Series AC Drivce is available from:
0.2kw-2.2kw: 220VAC
0.4KW-2.2KW: 480VAC
HITACHI HH10 VFD AC Drive is available from 1hp to 100hp. Unicorn Controls have ready stock of Hitachi all models ac drives.
Hitachi HH10 VFD AC Drive Models given below
HH10-0R4-2, HH10-0R7-2, HH10-1R5-2, HH10-2R2-2, HH10-0R7-4, HH10-1R5-4, HH10-2R2-4,
1. HH200-0R7A-4, 0.75KW
2. HH200-1R5A-4, 1.5KW
3. HH200-2R2A-4, 2.2KW
4. HH200-4R0A-4, 4KW
5. HH200-5R5A-4,5.5KW
6. HH200-7R5A-4, 7.5KW
7. HH200-110A-4, 11KW
8. HH200-150A-4, 15KW
9. HH200-185A-4, 18.5KW
10. HH200-220A-4, 22KW
11. HH200-300A-4, 30KW
12. HH200-370A-4, 37KW
13. HH200-450A-4, 45KW
14. HH200-550A-4, 55KW
We supplies Hitachi VFD AC Drive in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Series | L200 |
| Current | 8A |
| Power Rating | 5 HP / 3.7 kW |
| Input Voltage | 200–240 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 4KW |
| Control Mode | Sensorless Vector |
| Output Power | 5HP |
| Cooling Method | Air Cooled |
Unicorn controls & Automation is authorized Dealer & service provide of Hitachi HH200 VFD AC Drive Inverter in India. Unicrn controls is Delhi based company providing sales and service of Hitachi Frequency drives. HITACHI HH200 VFD AC Drive is universal AC Drive that can be run in all type of application like Fan, Pump, Conveyor, Grinding, Elevator, Lift, Extruder etc. Hitachi HH200 VFD AC Drive is very easy to programming as well as installation. Hitachi HH200 VFD AC Drive is available from 1hp to 100hp. Unicorn Controls have ready stock of Hitachi all models ac drives.
Hitachi HH200 VFD VFD AC Drive Models given below
1. HH200-0R7A-4, 0.75KW
2. HH200-1R5A-4, 1.5KW
3. HH200-2R2A-4, 2.2KW
4. HH200-4R0A-4, 4KW
5. HH200-5R5A-4,5.5KW
6. HH200-7R5A-4, 7.5KW
7. HH200-110A-4, 11KW
8. HH200-150A-4, 15KW
9. HH200-185A-4, 18.5KW
10. HH200-220A-4, 22KW
11. HH200-300A-4, 30KW
12. HH200-370A-4, 37KW
13. HH200-450A-4, 45KW
14. HH200-550A-4, 55KW
We supplies Hitachi AC Drive in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Series | L200 |
| Current | 3.4A |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Input Voltage | 380–480 V |
| Motor Power | 1HP |
| Input Phase | 3 Phase |
| Control Mode | V/F Control |
| Phase | 3 Phase |
| Model Name/Number | HH10-0R7-4 |
Hitachi HH10 VFD AC Drive Inverter is economical series AC Drive. Unicorn Controls & Automation Delhi is Authorized Dealer of Hitachi HH10 AC Drive in India. Hitachi HH10 Series AC Drivce is available from:
0.2kw-2.2kw: 220VAC
0.4KW-2.2KW: 480VAC
HITACHI HH10 VFD AC Drive is available from 1hp to 100hp. Unicorn Controls have ready stock of Hitachi all models ac drives.
Hitachi HH10 VFD AC Drive Models given below
HH10-0R4-2, HH10-0R7-2, HH10-1R5-2, HH10-2R2-2, HH10-0R7-4, HH10-1R5-4, HH10-2R2-4,
1. HH200-0R7A-4, 0.75KW
2. HH200-1R5A-4, 1.5KW
3. HH200-2R2A-4, 2.2KW
4. HH200-4R0A-4, 4KW
5. HH200-5R5A-4,5.5KW
6. HH200-7R5A-4, 7.5KW
7. HH200-110A-4, 11KW
8. HH200-150A-4, 15KW
9. HH200-185A-4, 18.5KW
10. HH200-220A-4, 22KW
11. HH200-300A-4, 30KW
12. HH200-370A-4, 37KW
13. HH200-450A-4, 45KW
14. HH200-550A-4, 55KW
We supplies Hitachi VFD AC Drive in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Power Rating | 1 HP / 0.75 kW |
| Current | 8A |
| Usage/Application | Water Pump |
| Input Phase | Single Phase & Three Phase |
| Cooling Method | Air |
| Display | Digital |
| IP Rating | IP20 |
| Brand | Hitachi |
| Motor Power | 5 HP |
| Input Frequency | 50 hz |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Rating | 75KW |
| Input Voltage | 400 V |
| Series | SJ700 |
| Phase | 3 Phase |
| Control Method | Sensorless Vector Control |
| Output Frequency Range | 0-500 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Unicorn Controls & Automation Authorized supplier of Hitachi SJ-IN1 VFD AC Drives in India. Hitachi SJ-IN1 AC Drives are very energy saving drives. Hitachi SJ-IN1 AC Drives are very economical in price as well as in Installation. Hitachi SJ-IN1 AC Drive made from very latest technology from Japan. Hitachi SJ-IN1 AC Drive are very easy to install & programming. We representing Hitachi AC Drives in market from last ten years. Our company providing good service & after sales.
Models coming in Hitachi AC Drive giving below:
1. Hitachi WJ200 AC Drive
2. Hitachi NS1E AC Drive
3. Hitachi SJ700 AC Drive
4. Hitachi HH200 AC Drive
5. Hitachi HH100 AC Drive
6. Hitachi HH10 AC Drive
7. Hitachi HH180 AC Drive
8. Hitachi SJ200 AC Drive
9. Hitachi L300 AC Drive
10. Hitachi L200 AC Drive
11. Hitachi SJ300 AC Drive
12. Hitachi Wholesale dealer in India
13. Hitachi SJ700 AC Drive
14. Hitachi Transistor Inverter supplier in India
We supplies HITACHI Drives in DELHI, NOIDA, GURGAON, FARIDABAD, Kanpur, allahabad, varanasi, Patna, Ranchi, kolkata, howraha, siliguri, assam, guwahati, Raipur, Bhilai, Renukoot, chattishgarh, Kharagpur, chennai, cuttack, bangluru, Hydrabad, vijaywada, Hisar, Rohtak, sonipat, panipat, chandigarh, Baddi, Solan, parwanoo, Jammu, Ludhiana, jalandhar, karnal, kurshetra, meerut, Ghaziabad, Roorkee, Haridwar, Ahmedabad, Gandhinagar, Surat, vadodara, Mumbai, Pune, Nashik, Mijoram, shilong, jaipur, udaipur, ajmer, Bhavnagar, Jaamnagar etc.