Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Input Voltage | 400 |
| Input Phase | Single Phase & Three Phase |
| Brand | L&T |
| Motor Power | 5 HP |
| Output Power | 40, 30 kW |
| Output Type | Triple |
| Input Supply Voltage | 415 V |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Model Name/Number | SX2000 |
| Display | Digital |
Unicorn Controls is authorized dealer of L&T AC Drives in Delhi. L&T AC Drives are made in from Korea. L&T AC Drive are based on latest technology. L&T AC Drives are widely use in industries in all type of application. L&T AC Drives are found successful in all type of application. L&T AC Drive have mainly 4 no. of models as given below.
We are L&T AC Drive dealer in Delhi, Noida, Ghaziabad, Gurgaon, Faridabad, Sonipat, Panipat, Chandigarh, Jappu, Ludhiana, Ambala, Bahadurgarh, Rohtak, Hisar, Jaipur, Bhiwadi, Meerut, Roorkee, Haridwar, Hydrabad, Chennai, Ajmer, Bhatinda, Rudrapur, Haldwani, Palwal, Mathura, Agra, Bhopal, Gwalior, Indore, Jhansi,
1. L&T CX2000 AC Drive
2. L&T SX2000 AC Drive
3. L&T FX2000 AC Drive
4. L&T EX2000 AC Drive